Prečo celostná medicína?

Môže pomôcť aj Vám

52d7fbe11e1767efa53118c58ca9354f.jpg
Trávenie

Trávenie, ako základný životný proces získavania energie z potravy, je niečo kľúčové, čomu by sme mali venovať pozornosť. To je stručný pohľad zvonku. No za tým sa skrýva omnoho viac. Je to naša imunita, sú to neustále cyklické zmeny a množstvo prepojených metabolických dejov. Hotová alchýmia. A u každého z nás  je jedinečná. Je tu však ešte niečo. Energetické dráhy, tok energie a sila orgánov skrývajúca sa v našom bruchu. Aj naša osobná sila. V mentálnej rovine znamená " trávenie životných situácií" a náš postoj k nim.

 

Trávenie začína už v ústach. Tu je jeden z našich zmyslov - CHUŤ. Podľa orientálnej medicíny nám ústa a orgány v nich vedia povedať veľa o stave nášho organizmu. Napríklad popraskané pery, kútiky alebo kazivosť určitých zubov vypovedajú o tom, ktorý orgán stráda.

 

Hrubé črevo nás zbavuje nepotrebných toxických látok, je takpovediac kanalizačným systémom. No ak je zanesené, jeho funkcia je značne oslabená. A všetko to, čo má odísť z tela von ostáva v systéme naďalej. Oslabuje orgány, zanáša krv, likviduje imunitu a znečisťuje aj našu myseľ.

Pozerajme sa preto na svoje trávenie a naše orgány s väčšou úctou, porozumením a fokusom na ich volanie. Venujme si lepšiu starostlivosť.

Všímajme si čo jeme, akú kvalitu má naše jedlo - jedzme skutočné potraviny, zachovajme zdravý sedliacky rozum a dôverujme vlastnej intuícii. Prevezmime zodpovednosť za svoje zdravie a nenechávajme zájsť veci do krajnosti odkiaľ už niet východiska. Presadzujme prevenciu a prirodzenú terapiu. Zdravé črevá a mikrobióm v nich sú základným predpokladom nášho zdravia, prirodzenej hmotnosti, odolnej imunity a mentálnej výkonnosti.

Duševné zdravie
188fb429357043c036f26ab211175a7c.jpg

Dalo by sa polemizovať, čo  znamená duševné zdravie. Pre mňa je to mozaika  častí, ktorá vytvára stav harmónie. Byť spokojný, zdravý a žiť v harmónii so sebou a okolím by malo byť našou mantrou.  čašto sa tak však nedeje. Prečo? Pretože žiť v harmónii je žitím v prítomnosti, v prijatí samého seba so svojimi starosťami, strachmi, snami aj radosťami, vedieť zdieľať a žiť v súlade s ostatnými a požiadať o pomoc a podporu, ak to potrebujem. Ak sme aktívni, učíme sa nové veci a sme tvoriví v tom, čo nás baví, ľahko zdolávame nové výzvy, napľňame svoje sny  a žijeme svoj život v plnom potenciále.

 

Ako odrazový mostík pomôže "obyčajná" prechádzka lesom.  Už aj štúdie potvrdili, že pobytom v prírode sa nám zníži krvný tlak, sme menej depresívni a posilňujeme svoj imunitný systém. Ja pridám ešte aj to, že kontakt s prírodou nás energeticky stabilizuje, upokojuje náš nervový systém, pripomenie, čo je pre nás naozaj dôležité a prináša pocit, že sme živou súčasťou väčšieho celku.

​Únava a strata vitality

Súčasná doba je plná všakovakých rizík, dynamická a plná podnetov. Dokonalý negatívny stimulátor nášho nervového systému. Zle spíme, veľa premýšľame, málo relaxujeme a nemáme na seba čas. 

 

Človek nie je stroj ani perpetum mobile.  To aké máme priority, ako trávime svoj deň a na čo myslíme začína byť nevyhnutnou zmenou, ktorú každý z nás podstupuje. Pretože nevládzeme ďalej fungovať v zaužívanom rytme. Niekde je chyba, a je na nás prísť jej na zúbok. Zastaviť sa, oddýchnuť si, dýchať a pýtať sa sám seba: "Ako to mám? Ako to chcem mať? Čo je TO, o čom rozmýšľam, čo mi odčerpáva moju energiu, kam ju investujem a či si ju dopĺňam, resp. jej nedovolím len tak navnivoč tiecť?"

 

Stratili sme kontakt s prírodou, s jej rytmami, sme hore keď máme spať, pri jedle vybavujeme maily a cvičíme pre dobrú postavu a nie preto, že máme z pohybu radosť. To všetko nám odčerpáva veľa energie. To kde najviac plytváme našou energie sú  podľa mňa naše nefunkčné vzťahy - vzťah k sebe samému, k partnerovi, pracovné vzťahy aj tie ostatné. Ak sme unavení a nemáme vitalitu, nezabudnime sa opýtať: "Ako teraz fungujú moje vzťahy?" a " Aký mám vzťah k sebe samému?"

​Žena a zdravie
ccdf71bdad6b3079e5766254e770c57b.jpg

Aká je v dnešnej dobe úloha ženy? Poznajú ženy svoje skutočné dary a to čo ich ženstvo prináša spoločnosti? Stretávam málo žien, ktoré sú v súlade sami so sebou, majúc v rovnováhe svoj mužký a ženský princíp. Vedia plynúť životom s ľahkosťou,  byť navigačným systémom pre partnera, zdieľať hlbokú múdrosť v nich ukrytú a tvoriť svoj život.

Dnešné ženy akosi tápajú, hľadajú svoj zmysel, čo je ich poslaním, aká je ich rola v živote a v partnerstve. Nevedia celkom presne, či to čo od nich spoločnosť vyžaduje je skutočne to, čo ich reprezentuje a je s nimi v súlade.

Súčasná spoločnosť prechádza zmenami, slabne dominancia mužského sveta, hľadáme balanc ako nechať pracovať to prirodzené, čo v nás je. A pre mnohé ženy je to náročné. Nevieme ako byť samé sebou, prispôsobujeme sa trendom, rodine, nadriadenému. Až nakoniec sa tíško pýtame: " Toto som skutočne JA?"

 

Nanešťastie pre niektoré z nás je to už neskoro, bojujeme s chorobami, sme nešťastné, nepochopené plné hnevu a záfalstva. 

Príroda však ešte nepovedala posledné slovo, v hre je aj ženská neplodnosť či endometrióza.  Klaďme si teda otázky prečo sa tak deje a čo s tým vieme urobiť?

Je skutočne život v sebapotlačení, hľadaní ideálu krásy, prepínaní vlastných síl a snažení sa vyrovnať mužom, tým čo má napĺňať môj život?

 

Muž aj žena sú jedinečnými bytosťami, každá oplývajúca danosťami, ktoré má využiť pre svoj rast a žitie v spokojnosti. Až keď si uvedomíme svoju jedinečnosť a dôvod svojej odlišnosti, vznikne priestor pre vzájomnú úctu, rešpekt, podporu a spoluprácu. Pre život v súlade a harmónii.

469c6f2c42304b8b44181189c6cfd09b_edited.
Chronické problémy

Chronických a civilizačných ochorení ako aj chronických pacientov pribúda. Veda ponúka stále ďalšie objavy a vylepšenia ako diagnostikovať a zvládať boj s chorobami.

 

Dožívame sa čoraz vyššieho veku. No za akú cenu? Aká je vlastne kvalita života chronického pacienta? Je to takto správne? Tieto otázky si kladiem často, a môj názor je ten, že kvalita žitia, je často na chvoste, život je síce dlhší, no menej kvalitný a plný obmedzení.

 

Každý chronický problém a ochorenie, bol na začiatku akútny. Niekde to všetko začína.  Vzniká tu priestor na zamyslenie, čo som urobil nie v súlade so svojim telom, čo sa mi prihodilo  a čo môžem urobiť pre seba, aby bol môj život lepší, dokážem urobiť zmenu a starať o seba lepšie. 

 

Hlavnou príčinou chronických chorôb je to ako sa správame. Nezdravo sa stravujeme, nemáme dostatok prirodzeného pohybu a ignorujeme potreby vlastného tela.

Dnes už neplatí, že "za všetkým hľadaj gény". Vďaka epigenetike je už známe aj to, že naše gény môžme ovplyvňovať.

 

Je toho omnoho viac o čom by som mohla filozoficky písať v súvislosti s chronickým pacientom, aj to že to nie je ľahká cesta, vyžaduje veľa trpezlivosti a skutočné odhodlanie. No s istotou viem, že aj keď sa nezbavíme chronickej choroby úplne, vždy môžme vlastným pričinením ovplyvniť to, ako ten život dožijeme a či si ho vychutnáme v radosti.

1edbbddc30733827e23f895193c532a2.jpg
Stres

Toto slovo je už skloňované z každej strany. Existuje mnoho postupov a návodov ako pristupovať k stresu, ako ho eliminovať, ba dokonca si ho nepripúštať a tváriť sa , že neexistuje. Pre každého z nás je stres niečo iné, sme jedineční a tak ako máme rôzne spúšťače stresu, tak máme aj iné taktiky ako sa s ním vysporiadať. Alebo aj nie.

 

Viem ja sám ovplyvniť svoj postoj k stresu? Môžem ho ovplyvniť? Poznám svoje stresory? Sú zvonku alebo zvnútra?

 

Ak sme pod stresom sme automaticky vedení do jednej z reakcií: boj, únik alebo mŕtvy chrobák.

Môj názor je ten, že na to, aby sme mohli čeliť svojmu stresu potrebujeme nadobudnúť nadhľad a odstup, dať si čas a priestor vysporiadať sa so situáciou, zhlboka dýchať a pustiť sa do komunikácie s racionálnou časťou seba, po odoznení prvotných emócií.

 

To , čo vieme s istotou ovplyvniť sú stresy a strachy v nás samých, s tými vieme pracovať, stačí sa len odhodlať a vydržať. S tým, čo prichádza zvonku, to vo veľkej miere ovplyvniť nemôžme. Môžme sa ale naučiť ako pracuje naše telo, keď je zahnané do kúta  a je pod tlakom. Už len tým, že si veci pomenujeme, urobíme obrovský kus práce. 

 

Hlavnými piliermi, o ktoré sa opiera klasická medicína je liečba farmakami a vedecky podložené dôkazy.

O tom ako funguje farmaceutický priemysel a veda píše britský lekár Ben Goldacre. Vo svojej knihe Skorumpovaná farmácia podáva detailný pohľad na súčasný stav tohto odvetvia. Dáva nám možnosť nahliadnuť do zákulisia. Môžete tam nájsť odpovede na otázky: " Je farmakoterapia nutná? Ako funguje farmakologický priemysel? Je súčasná medicína založená na dôkazoch skutočne moderná? Čo všetko je zatajované verejnosti? Ide len o farmabiznis? "

 

O mnohom som tušila, čítala, aj mala vlastnú skúsenosť.

Východiskom so súčasnej situácie je len naše povedomie o praktikách a trvaní

na tom, aby boli zmenené.

Mnohokrát je aj pre samotných lekárov nemožné získať relevantné a pravdivé informácie.

 

Mňa osobne veda fascinuje a som vďačná za každý jej pokrok, či už je to na poli medicíny, fyziky alebo v inom vednom obore.

No ani vedci nie sú neomylní a postupom času sa dozvedáme pravdu  alebo vyvrátenie dlhozaužívaných mýtov a tvrdení

Farmaceutický priemysel vyrába a produkuje mnoho prospešných a život zachraňujúcich liečiv, no je aj producentom množstva neúčinných, ba dokonca zdravie poškodzujúcich liekov.

Vo väčšine prípadov majú plejádu vedľajších účinkov, často horších a dlhodobejších ako samotný symptóm, ktorý chceme liekom ovplyvniť.

Veľa liekov vďaka svojej propagácii zasahuje do prirodzených mechanizmov tela ako napr. antikoncepcia a ich dôsledky sú viditeľné až časom. 

 

Lieky pre akútnu starostlivosť, transplantácie, záchrana predčasne narodených detí - to je neodškiepiteľný prínos farmakoterapie.

No pri väčšine bežných ochorení pokladám farmakologické liečivá skôr za poslednú voľbu.

 

Súčasná medicína tak ako ju poznáme sa opiera o vedecké výskumy a dôkazy z nich vyplývajúce, neustále sa upravujú protokoly a možnosti liečby tej ktorej diagnózy. Použité sú však len metódy, ktoré sú overené a osvedčené.

Sú považované za jediné správne a funkčné.

Na druhej strane sa stretávame s diagnózami, kde ani overené postupy nezaberajú alebo dochádza k "záhadným" uzdraveniam, ktoré medicína nevie vysvetliť.

Mojím cieľom je pristúpiť k človeku s najväčším rešpektom,  stať sa hľadačom riešenia a vyskúšať všetko to, čo by mohlo fungovať.

 

Som v hlbokej úcte pred znalosťami, ktoré overil čas a individuálna skúsenosť a pred prírodou a fungovaním nášho tela.

 

Otvárajú sa nám aj nové možnosti bližšie nahliadnúť do fungovania vesmíru, priestoru, času a energií.

Vznikajú nové vedné obory s cieľom osvetľovať dávno známe veci a javy moderným jazykom, stávajú sa ich obhajcom a potvrdzovateľom. Je len otázkou času, kedy budeme svedkami ďalšieho skoku ľudstva v chápaní nás samých a toho čo je vôkol nás.

Každý človek má svoju chorobu – každý sme individuálny

a preto nejestvujú dve rovnaké choroby.

 

Jedinenčnosť každého z nás je daná aj rozdielnou vnímavosťou, konkrétne ochorenie sa môže prejaviť  u rôznych ľudí odlišnými príznakmi s rôznou intenzitou. 

Podľa neuroimunopsychológie 50 - 70% chorôb pramení zo stresu – ako prvé by sme mali hľadať príčinu choroby v sebe, svojom konaní, osobných postojoch k sebe, okoliu a k svetu.

 

Všetky prírodné spôsoby prevencie a liečby vychádzajú zo zásad všeobecne platných pre všetky takéto postupy. Často však nezodpovedajú našej predstave a logickému mysleniu. Vychádzajú zo starých a osvedčených poznatkov prírody a jej základných zákonov – pričom moderná medicína je orientovaná na logiku, prírodným zákonitostiam buď protirečí alebo dokonca celkom odporuje. 

Hlavným pilierom alternatívnej medicíny je zvýšenie odolnosti organizmu a navodenie rovnováhy.

Roky jestvujú tradičné prístupy ku zdraviu, držia si svoje miesto v spoločnosti a sú vyhľadávané a úspešné.

Prečo sú však zosmiešňované a neuznávané?

Prečo nemajú rovnocenné postavenie na poli zdravia? 

 

Častokrát ich prinášajú ľudia bez medicínskeho vzdelania a sú bez relevantných vedeckých dôkazov o ich účinnosti. No ich úspešnosť a častokrát aj trvalosť vyliečenia je nepopierateľná.

 

Svoje miesto by si mala obhájiť medicína založená na skúsenosti z klinickej praxe a stať sa zároveň dobrým sekundantom tradičným a alternatívnym metódam. 

 

Je to krok pre nás, otvoriť svoju myseľ a dôverovať aj metódam, ktoré za sebou nemajú vedeckú štúdiu a terapeuta s docentúrou.

 

Ak prevezmeme do rúk svoju zodpovednosť za zdravie, tieto postupy sa nám stanú skôr preventívnymi a ladiacimi prvkami v našom liečebnom procese. Len my sme tí, ktorí si vedia posvietiť na cestu.

c1a85bd7e9b059fd00dc4398322b6d90.jpg
74e25e3f8afa9bbb34a3a6d7add3ef30.jpg
6c6d7b7366af50e59fc1ee1bb9ac5c7d_edited.
20190410_091915_941.JPG
8a4729c9ce8843fd0f2fa8fc90430bd1.jpg
2b52cfc8cc09fd5af07b842a6f16b320.jpg
dbb8ff950467f459455077933d45e20b_edited.

Aký je rozdiel medzi prístupom konvenčnej a holistickej medicíny

k človeku a jeho liečeniu ?

 

Chorobe by sme mali predchádzať, liečiť ju vtedy, keď sa ešte neprejavila navonok. 

 

Žiadna liečba však nie je VŠELIEK, rovnako tak ani monoliečba neprinesie maximálny a hlavne trvalý efekt .

Liečenie by malo byť komplexné so zreteľom na jedinečnosť a individuálnosť každej bytosti.

Proces liečenia vyžaduje čas, učí nás trpezlivosti a dôvere.

Ak pochopíme, že všetko súvisí so všetkým a že to, čo sa deje v nás sa odráža aj navonok,

vykročíme naproti zdraviu a spokojnosti.

Slovo holistický pochádza z gréčtiny (holon - celok), holizmus vznokol ako reakcia na analytické a vedecké myslenie a prístup k životu. Jeho propagátorom bol ARISTOTELES, ktorý povedal: 

                                                   

   "Celok je viac než len súhrn jeho častí.“

Celostná medicína vníma človeka ako jednotný celok a po príčine ochorenia pátra aj inde,

nielen tam, kde sa objaví symptóm.

Porucha určitého orgánu spúšťa kaskádu ďalších reakcií a miesto prejavu chorby môže byť vzdialené, bez súvislosti s prejavom. Sme komplexom mysle, tela a ducha a preto pátram po príčinach na všetkých týchto úrovniach.

Čo všetko si predstavujem ja pod pojmom celostný pohľad na zdravie?

detoxikácia

spojenie telo-duša-myseľ

prevencia

prírodné lieky a nutrienty

poznanie seba

psychosomatika

energia

zmena

hľadanie príčiny

uzdravenie

motivácia

CELOK

jednoduchosť

spolupráca

zodpovednosť za svoje zdravie

individualita

sedliacky rozum

harmónia, vitalita, rovnováha

samoliečenie

jemné netoxické postupy

spojenie so zdrojom

spirituálno